Sık Sorulan Sorular

Komünite’nin kapalı sosyal topluluğu nedir?

Komünite, üyelerinin, karşılıklı olarak birbirlerinin uzmanlıklarından faydalabilmesi için, Circle isimli altyapıyı kullanır. Circle, en temel haliyle üyelerin paylaşım yapabildiği, yer imi yapabildikleri, birbirlerinin paylaşımlarına yorumlar yapabildikleri, temiz bir sosyal medya altyapısıdır.

Haftalık canlı yayınlar herkese açık mı?

Hayır. Canlı yayınlar sadece Komünite üyelerine özel, etkinlikten önce üyelerle katılım bağlantısının paylaşıldığı, kapalı etkinliklerdir. YouTube gibi açık sosyal medyalarda yapılacak olan her türlü canlı yayın, promosyonel statüde olup, Komünite’nin sunmaya çalıştığı derinlemesine eğitim ve topluluk öğrenimi fırsatını kapsamamaktadır.

Komünite’ye herkes katılabilir mi?

Evet ve Hayır. Komünite’ye isteyen herkes, üyelik ücretini ödeyerek katılabilir. Ancak Komünite’nin kültürüne uymadığını fark ettiğimiz üyeleri, üyelikten çıkarma konusunda her zaman inisiyatif sahibiyiz. Ürün geliştirme serüveni, birçok insanın hayat tarzını değiştirme potansiyeli taşıyan bir yaşam disiplini geliştirme serüvenidir. Bu disiplini geliştirmemizde bize engel olacak olan hiçbir üyeyi kabul etmiyoruz ve eğer kabul ettiysek de üyelik ücretini geri ödeyip kendisini topluluktan çıkarıyoruz.

Komünite’nin etkilendiği modeller nelerdir?

Komünite, fikirsel altyapısında en fazla On Deck isimli eğitim-topluluk platformundan etkilenmiştir. On Deck, üyelerinin üst düzey eğitimler aldığı, network etkisini kullanan ve girişimciler ile yatırımcıları buluşturan bir online eğitim kurumudur. Kendini, Harvard Business School’a rakip olarak konumlamaktadır. Komünite de, bu anlamda kendini üniversite deneyimine rakip olarak görmektedir.

Katma Değer Fonu nedir?

Katma Değer Fonu, yaratıcılar ürün geliştirsin ve ürünlerini geliştirirken harcadıkları zamanın karşılığını alsınlar diye kurulmuş bir mikro yatırım fonudur. E-kitap, tasarım ürünleri, kodlanmış ürünler, online eğitim programları, newsletter’lar ve podcast’lar gibi dijital ve indirilebilir ürünlerin hayata geçmesini sağlamaya çalışır. Katma Değer Fonu aynı zamanda bir performans pazarlama ajansı gibi çalışır. Yaratıcıları fonladıktan sonra ortaya çıkan dijital ürünlerin pazarlamasını, satışını ve yönetimini yapar. Ürünlerin yaratıcılarına, ürünleri satarak kazanç sağlar. Bu esnada kendisi de kazanır.

Katma Değer Fonu nasıl çalışır?

Katma Değer Fonu, fikir aşamasındaki dijital ürünlere $250 - $4.000 arası değişen yatırımlar yapar. Komünite fonladığı ürünlerden elde ettiği gelirlerin yüzde 70'ini ürünün yaratıcısına, yüzde 30'unu da yeni ürünlerin fonlanması için Katma Değer Fonu’na aktarır.

Komünite’nin iş ortakları kimlerdir? Üyeler hangi fırsatlardan yararlanabilir?

Komünite’nin iş ortakları her geçen gün artmaktadır. Bir yaratıcı profesyonelin ihtiyaç duyabileceği birçok ürün ve dijital hizmet, üyelerimizin kullanımına sunulmuştur. Topluluğumuzun tüm üyeleri finans, hukuk, satış, pazarlama, insan kaynakları, iletişim başta olmak üzere çeşitli alanlarda indirimlerden ve özel ayrıcalıklardan faydanalabilir.

Komünite’nin ayrıcalıklı programı Masterclass nedir? Kimler katılabilir?

Masterclass, Komünite’nin aktif üyeleri için 6 haftalık özel bir program olarak tasarlanmıştır. Masterclass ile ilgili dönemdeki en aktif 10 komünite üyesini 6 haftalık çok özel bir hızlandırma programına alıyoruz. Yaratıcıların kişisel markalarını güçlendirmesi ve global yaratıcı ekonomisine nasıl entegre olacakları konusunda uzmanlardan aktarımlar, geri bildirimler almalarını sağlıyoruz.

Micro-SaaS Hackathon nedir? Satılabilir bir micro-SaaS ürününü 48 saatte geliştirmek mümkün mü?

Evet! Topluluk üyeleri, Komünite’nin düzenlemiş olduğu 48 saatlik Hackathonlar ile bir micro-Saas ürün geliştirebilir, deneyimli jüri üyeleri önünde sunum yapabilir ve ödül için yarışabilirler.

Creators Networking nedir? Etkinliklere nasıl katılabilirim?

Creators Networking, Komünite’nin farklı şehirlere götürdüğü ve ürün geliştirme çerçevesinde konuşmacıların davet edildiği, gündelik tanışma etkinlikleri serisidir. Komünite üyelerine katılım konusunda öncelik verilen bu etkinlikleri Eventbrite hesabımız üzerinden takip edebilirsiniz.

Komünite ekibi kimlerden oluşmaktadır?

Komünite'nin rüya takımını "Ekibimiz" sayfasından inceleyebilirsiniz. Güncel açık pozisyonlarımız ve kariyer fırsatları için "Kariyer" sayfasına göz atmayı unutma.

Komünite fonladığı ürünlere hangi destekleri sağlamaktadır?

Yaratıcı destek paketi, üretim süreci geliştirme desteği, tasarım desteği, kodlama desteği, yasal mevzuat danışmanlığı başta olmak üzere bağımsız geliştiricilerin ürün geliştirme süreçlerin anbean yanında olmaya çalışıyoruz.

Komünite dijital ürün lansmanlarında hangi destekleri vermektedir?

Komünite, ürettiği dijital ürünün lansmanını yapmak isteyen girişimciler ve yaratıcılar için lansman kontrol listesi, hunting, duyuru ve birçok desteği sağlamaktadır. Yönlendirmelerimizi içeren ProductHunt sayfamızı detaylı okumanızı öneririz.

Komünite ve MicroAcquire arasında nasıl bir iş birliği var?

Komünite, birleşme ve satın alma konularında Türk girişimcilere yeni seçenekler sunabilme adına, 100 bin alıcı üyesi olan girişim pazaryeri platformu MicroAcquire’ın Türkiye partneri oldu. Bu iş birliğinden, sadece Komünite’nin yatırım yaptığı girişimler değil, tüm Türk girişimler ve girişimciler yararlanabilir. Bu sayfadaki yönlendirmeleri takip edin.

Bağımsız geliştirici olmak ne demek? Kimler bağımsız geliştirici olabilir?

Kendi başınıza para kazanmak için yola çıktıysanız bir bağımsız geliştiricisiniz demektir. Yani, bir işveren aracılığıyla dolaylı olarak değil, doğrudan müşterilerinizden para kazanırsınız. Bunun dışında herhangi bir ön koşul yok!

Komünite topluluğunda kendime ortak bulabilir miyim?

Üyelerimiz için oluşturduğumuz çeşitli etkileşim alanlarını kullanarak kendinize ortak bulmanız mümkün, hatta oldukça olası. Networking geceleri, etkinliklerimiz ve bize ulaşarak bu konuda destek alabilirsiniz.

Zamanınızı kiraya vermek ne demek? Bu döngüyü nasıl yıkabilirsiniz?

Zamanınızı kiralayarak bir servet sahibi olamazsınız. Finansal bağımsızlığını elde etmek için öz sermayeye, yani bir şirketin hissesine sahip olmalısınız. Yani, kaldıraca ihtiyacınız olacaktır. Kaldıraç; emek, sermaye, kod veya medya yoluyla elde edilebilir.

Komünite’deki eğitimlerin ayrı ücretleri var mı?

Hayır. Komünite’de şu anda yer alan ve bundan sonra yer alacak olan tüm eğitimler, üyelik ücretine dahildir. Yıllık üyelik ücretini ödeyen herkes, üyeliği süresince tüm eğitimlere sınırsız erişebilir.